2012_07_29 XVII NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA XVII NIEDZIELA ZWYKŁA 29 LIPCA 2012

 

 – W środę o godz. 1800 odbędzie się Msza św. w intencji wszystkich, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, bezpośrednio po niej adoracja Najświętszego Sakramentu do godziny 2000:

Komunikat o Powstaniu Warszawskim 1 sierpnia 2012

W środę sierpnia przypada 68 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, w godzinie W – siedemnastej rozlegną się dzwony w warszawskich parafiach, zawyją syreny i zatrzyma się ruch na ulicach. O tej samej godzinie środowiska powstańcze, ostatni żyjący uczestnicy Powstania i przedstawiciele władz cywilnych oddadzą hołd Powstańcom przy pomniku Gloria Victis, obok kwater poległych i pochowanych pod brzozowymi krzyżami, na Wojskowych Powązkach.

W Powstaniu zginęło 16 tys. powstańców, 20 tys. zostało rannych, straty ludności cywilnej przekraczają 200 tys. osób. Im wszystkim składamy w milczeniu i zadumie hołd wdzięczności: bez ich ofiary nie żylibyśmy dzisiaj w wolnym kraju.

W taki wieczór, miejscem najwłaściwszym łączności modlitewnej są kościoły i cmentarze. Dlatego zarządzam w tym dniu we wszystkich parafiach i zgromadzeniach zakonnych na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej godzinę wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji poległych, o przyszłość oraz kształt naszej wolności, i w tym roku, jako zadośćuczynienie Sercu Jezusowemu za grzechy bluźnierstwa (Katechizm Kościoła Katolickiego nr 2148: Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio II Przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu – wewnętrznie lub zewnętrznie – słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, którzy „bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), które wypowiedziano nad (nimi)” (Jk 2, 7). Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym. Bluźniercze jest również nadużywanie imienia Bożego w celu zatajenia zbrodniczych praktyk, zniewalania narodów, torturowania lub wydawania na śmierć. Nadużywanie imienia Bożego w celu popełnienia zbrodni powoduje odrzucanie religii. Bluźnierstwo sprzeciwia się szacunkowi należnemu Bogu i Jego świętemu imieniu. Ze swej natury jest grzechem ciężkim.)

Warszawa, dnia 27 lipca 2012 r.

+ Henryk Hoser SAC

Biskup Warszawsko-Praski


– W czwartek można uzyskać odpust „Porcjunkuli”.

– I piątek miesiąca: przed południem odwiedziny chorych. Spowiedź po południu od godziny 1700.

– Zwolniły się 2 miejsca na wyjazd od Ziemi Świętej. Kontakt informacyjny w niedzielę po Mszy św.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.