Chór Passio Vivens

Chór Passio Vivens

„Sztuki piękne są wyrazem dwoistej natury człowieka: idealnej i zmysłowej, duszy i ciała. Strona zmysłowa działa na wzrok, […] duchowa zaś strona sztuki znajduje swój wyraz najwybitniejszy w muzyce, oddziaływa na słuch i przezeń ma dostęp do życia wewnętrznego, wyrazem zaś harmonijnego zespolenia sztuk wzroku ze sztuką słuchu jest poezja”. (bł. abp J.A. Nowowiejski)   

Muzyczna tradycja całego Kościoła stanowi skarbiec nieocenionej wartości, wyróżniający się wśród innych form wyrazu artystycznego szczególnie tym, że śpiew kościelny, jako związany ze słowami, jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej liturgii. Dlatego pod koniec października w naszej parafii, powstała idea założenia chóru „Passio Vivens”, który śpiewem mógłby służyć w czasie uroczystych liturgii. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu młodych ludzi z Uniwersytetu Muzycznego. Co niedzielę, pod czujnym okiem pani Joanny Jaworowskiej, adeptki III roku w klasie organów i prowadzenia zespołów muzycznych, przy wsparciu pana Pawła Pasternaka (III rok klasy organów) dzielnie zmagamy się z neumami i partyturami. Chcemy stworzyć zespół, który swoim śpiewem pomagałby wiernym lepiej przeżywać święte tajemnice, a nas samych prowadził do większego uświęcenia – wszak już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa znane było przysłowie: „kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”.

Do naszego grona zapraszamy wszystkich, którzy lubią śpiew, chcą doświadczyć czym jest piękno chorału gregoriańskiego i polifonii kościelnej oraz popracować nad swoim warsztatem wokalnym. Próby odbywają się w każdą niedzielę o godz. 19.00 w sali na plebani (w związku z innymi obowiązkami dyrygenta czasem następują zmiany, zawsze można je sprawdzić w naszej agendzie parafialnej)

Warunki wstępne: dobre chęci i odrobina wolnego czasu.

Więcej informacji o nas na stronie: passiovivens.blogspot.com

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.